Пропонуємо Вам перед вивченням Історії України перевірити Ваші знання в даному напрямі пройшовши тест.
Конспект уроку
Тема. Київська держава наприкінці Х – у першій половині ХІ ст.
Мета уроку: повторити та узагальнити матеріал, вивчений учнями з даної теми, підготуватися до тематичного оцінювання;
розвивати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати історичні факти, складати розповідь про історичні події, працювати з історичною картою; удосконалювати навички роботи в групах;
виховувати в учнів інтерес до історії свого народу.
Обладнання: підручник, історична карта, картки з текстами завдань, історичний атлас з історії України для 7-го класу, різнорівневі завдання.
Тип уроку: урок узагальнення.
Форма проведення: урок – гра.
Організаційний момент
Ми з вами пройшли довгий шлях з історії Київської держави. Сьогодні почнемо подорож у зворотний бік і підемо „ Стежинкою Київської Русі ”, на якій князі – правителі цієї держави – залишили завдання для вас, подорожуючих учнів.
Назви турів
Перший тур – Відгадай загадку.
Другий тур – Весела абетка.
Третій тур – Життєпис династії Рюриковичів.
Четвертий тур – Складіть схему.
П’ятий тур – Історична казка.
Шостий тур – Плутослови.
Сьомий тур – Історична карта.
Восьмий тур – Історичний диктант.
Перший тур. Відгадай загадку.
Для кожної команди пропонується по дві загатки.
Загадка для першої команди.
Князь відомий на Русі,
Хоч варяг не руський я,
А помер тому, що укусила
(Так гласить легенда)
Хто б ви думали – змія.
А я собі смерть знайшов,
Коли на древлян пішов.
Вони мене до вершин дерев прив’язали,
Пустили дерева й мене розідрали.
Загадки для другої команди.
Чоловіче любий, чоловіче милий,
Не піднять тебе з могили,
На жаль не піднять,
Та все ж мушу я повстанців покарать.
Як сказала так і покарала,
Живцем в землю закопала
Старостів від князя Мала.
Правда, кажуть, я їх по іншому провчила,
В лазні чистих їх спалила.
Красним сонечком мене народ прозвав,
У казках, легендах і билинах оспівав,
Поділив усю країну я на 8 округів.
На чолі яких поставив я своїх синів.
А крім того, знищив я поганство,
Замість нього запровадив християнство.
Загадки для третьої команди.
І не сміли більш киян тривожить печеніги,
Припинились їх страшні, кривавії набіги.
А на тому місці, де вдалося ворога здолать.
Я велів собор величний збудувать.
Як сестрицю рідну звали
Тих братів, що Київ заснували?
Другий тур. Весела абетка.
Завдання цього конкурсу – повторити основні поняття й терміни з теми. Учитель вимов-
ляє будь – яку літеру алфавіту, а учні у відповідь називають з цієї літери якийсь історичний термін чи поняття, що починається з цієї літери, після чого говорять, що вони означають. Відповідає та команда, у якої швидше буде готова відповідь. За кожний правильний термін команда отримує 1 бал. Тривалість гри – 5 хв.
Перша команда - літера К.
Друга команда - літера С.
Третя команда – літера М.
Третій тур. Життєпис династії Рюриковичів.
Завдання цього конкурсу – скласти історичний портрет діяча за такими пунктами плану:
а) рік народження; б) місце народження; в) рік смерті; г) роки правління; д) батько; е) мати; є) шлюб; ж) діти; з) титул; и) внутрішня політика; й) зовнішня політика; к) історич –
не значення діяльності; л) оцінка діяльності сучасниками та нащадками.
Перша команда – Володимир Великий, друга команда – Ярослав Мудрий, третя команда – Анна, дочка Я. Мудрого.
Четвертий тур. Складіть схему.
Для участі в цьому конкурсі запрошуються по одному представнику від кожної команди. Вони мають скласти на дошці схему за певною темою.
Перша команда - „ Політичний устрій Київської Русі ”.
Друга команда - „ Соціальна структура Київської держави ”.
Третя команда - „ Господарство Київської Русі ”.
Завдання виконується 5 – 6 хв. Максимальна оцінка – 6 балів.
П’ятий тур. Історична казка.
Кожній команді пропонується ілюстрація. Завдання учнів скласти розповідь про розвиток господарства в Київській Русі. Для підготовки завдання надається 2 хв. Від команди виступає один учень, решта мають право на доповнення. Максимальна оцінка за цей конкурс – 6 балів.
Репродукція для першої команди. Репродукція для другої команди.

Репродукція для третьої команди.

Шостий тур. Плутослови.
Розшифрувати та пояснити значення слова. Підготовка – 1 хв. Максимальна оцінка – 6 балів.
Перша команда: А Н В И Р Г; В Ї И К; А Н О К І.
Друга команда: І Ш О Р Г; П О К С И П Є; Е Ч І В.
Третя команда: Н О К А З; И Д Р Е М С; С О Н Т Е.
Сьомий тур. Історична карта.
1. Завдання для першої команди. Показати на історичній карті столицю Київської Русі.
2. Завдання для другої команди. В якому місті приймав обряд Хрещення Володимир Великий? Показати це місто на карті.
3. Завдання для третьої команди. Показати на карті водний шлях через Київську Русь „ із варяг у греки ”.

Восьмий тур. Історичний диктант.
1. В якому році було прийнято християнство?
2. Назвати ім’я „ тестя Європи ”.
3. Ім’я батька Володимира Великого?
4. Хто такий Іларіон?
5. Хто помстився печенігам за смерть князя Святослава?
6. Ім’я князя, який правив з 1019 по 1054 роки?
7. Вказати ім’я дочки Ярослава Мудрого, яка стала королевою Угорщини?
8. Хто автор „ Повісті минулих літ ”?
9. Які гроші карбували в роки Володимира Великого?
Підсумки уроку
Виставлення оцінок за урок
Назва туру
|
Перша команда
|
Друга команда
|
Третя команда
|
Відгадай загадку
| |||
Весела абетка
| |||
Життєпис династії Рюриковичів
| |||
Складіть схему
| |||
Історична казка
| |||
Плутослови
| |||
Історична карта
| |||
Історичний диктант
| |||
Підсумок
|
Домашнє завдання.
Підготуватися до уроку тематичного оцінювання за темою „ Київська Русь наприкінці Х – у першій половині ХІ ст. ”
Повторити § 6 – 9, с.57 – 98.
Дослідження «Із батьківської
криниці»
Експедиційний загін Зінівського
навчально-виховного комплексу
досліджував побутову культуру, народні ремесла , усну народну творчість
свого рідного села.
Здавна відомі
жителі села Зінове
званням фурщиків. Залізнична
станція розташована в місті Бурині ,
а в 19
столітті купцям свій
товар необхідно було
перевозити на конях
до Путивля, Глухова,
тому основна частина
населення Зінове- фурщики.
Селяни, які не
мали коней займались
ремеслами та промислами.
Найбільш поширеним було
плетіння постолів- такий
вид взуття з
липової кори .Майстром своєї
справи був Титов
Єгор Андріянович. Його
постоли серед селян
займали перше місце
за якістю та зручністю.
Не поступалася ні
в чому Тітову
Є.А. майстриня Тівікова
Єлизавета Олександрівна. Вона
плела взуття з конопляних відходів
-чуні.
Серед майстрів
виготовлення знарядь праці з дерева
відоме ім'я Булгакова
Ігнатія Лаврентійовича. Його
граблі , ціпи , лопати
користувались неабияким попитом
не тільки в
рідному Зінове, а
і в сусідніх
селах.
А Булгаков
Ілля Михайлович і
Булгаков Олексій Михайлович
змайстрували ручний млин
для помолу зерна
на муку.
Привалов Матвій
вправно робив хомути
для запрягання коней.
Дерев'яні відра, бочки
- це була
справа жителя Харівки
Дадикіна Миколи Михайловича.
Були серед
зіновців і майстри
малярської справи, які
виїздили в Київ на
заробітки. Це -
Булгаков Олексій Михайлович
, Кобиляков Павло
Семенович, Кобиляков Василь
Павлович, Бокатов Іван
Володимирович. Майстром -висотником
був Смолянінов Петро
Тарасович.
«
Золоті руки » мав
Горбовцов Василь Іванович-
народний умілець з
виробництва музичних
інструментів . Не одну
скрипку змайстрували його
вправні руки.
Жінки теж не
пасли задніх у
народних ремеслах .
Особливо славились тонким
полотном ткалі -
Тівікова Віра Гнатівна
та Вощінкіна Катерина
Григорівна. Найпопулярнішим
видом прикладної народної
творчості було вишивання.
Воно не потребувало громіздкого устаткування. Вишивкою
прикрашали рушники, скатерки
, підзори на простирадлах,
хустки, коміри , рукави
сорочок.
Неодмінним атрибутом
селянської праці були
пісні. Народні музики
грали на скрипці,
, гармоні, бубні, сопілці. Ввечері,
після роботи, на все
село було чутно
голоси Тівікової Ганни
Петрівни, Тівікова Івана Петровича,
Тітова Івана Моїсейовича , Привалової Марії
Микитівни та інш. Автором
частівок був Бокатов
Єгор Петрович.

Немає коментарів:
Дописати коментар